Jakub Wątor

Napisz do autora:
jakub.wator@agora.pl

RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Google, Facebook - jak włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Google Facebook

W czwartek sprawdzałem zabezpieczenia polskich dostawców usług pocztowych. Tym razem przyjrzę się, jak w tej kwestii poczyna sobie GMail, Gazeta.pl oraz największy portal społecznościowy - Facebook.

DWUSKŁADNIKOWE UWIERZYTELNIANIE W GMAIL

Przy zakładaniu konta na GMailu pierwsze wrażenie nie jest najlepsze - hasło w tej usłudze musi mieć minimum 8 znaków, ale nie ma żadnego obowiązku, by się one różnicowały. Mogą to byś np. same małe litery lub same cyfry. Na szczęście potem jest lepiej.

GMail pozwala bowiem - w odróżnieniu od polskich portali - na ustawienie dwuskładnikowego uwierzytelniania. Oznacza to, że przy każdym logowaniu właściciel konta musi podać nie tylko hasło, ale także specjalny kod, który przychodzi SMS-em na jego komórkę. Oto instrukcja krok po kroku, jak włączyć tę opcję.

Na GMailu w prawym górnym rogu należy kliknąć w miejsce, gdzie znajduje się awatar i włączyć opcję „Konto”.

Gmail poczta

Następnie należy wybrać zakładkę „Bezpieczeństwo” i opcję „Dodaj numer telefonu”.

Gmail poczta

Dalej trzeba podać numer telefonu i wpisać specjalny kod, którzy przyjdzie SMS-em.

GMail poczta

GMail poczta

Jeśli w domu lub w miejscu pracy mamy stałe IP i nie chcemy za każdym razem czekać na SMS i wpisywać kodu, można dodać poszczególne komputery jako bezpieczne.

GMail poczta

KTO LOGOWAŁ SIĘ NA MOJEGO GMAILA?

Usługa pocztowa Google ma jeszcze jedną przydatną opcję. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy na pewno tylko my wchodziliśmy na pocztę, możemy sprawdzić kilkanaście ostatnich logowań, numery IP komputera oraz przeglądarkę, z jakiej na naszą pocztę się logowano. Pozwoli to sprawdzić, czy na pewno nikt nie miał dostępu do konta. Opcja ta znajduje się w prawym dolnym rogu poczty.

GMail poczta

Po kliknięciu w tę opcję wyświetli się lista ostatnich logowań.

Gmail poczta

GAZETA.PL - TROCHĘ GORSZY GMAIL

Konto pocztowe można też założyć na portalu Gazeta.pl. Tu poczta działa w oparciu o silnik GMaila, ale nie ma wszystkich opcji dostępnych przez Google. Po pierwsze - podobnie jak u światowego dostawcy poczty, hasło na Gazeta.pl musi mieć minimum 8 znaków, ale nie ma obowiązku jego różnicowania pod kątem znaków.

Przy zakładaniu konta koniecznie trzeba ustawić pytanie pomocnicze i alternatywnie także dodatkowy adres mailowy. Gdy użytkownik zapomni hasła, może je odzyskać na te dwa sposoby. Jest też możliwość dodania swojego numeru telefonu, ale nie zapewni to dwuskładnikowego uwierzytelniania tak, jak w GMailu. Jest dodatkową opcją przy odzyskiwaniu hasła.

FACEBOOK - DWUSKŁADNIKOWE UWIERZYTELNIANIE

Największy portal społecznościowy stawia większy nacisk na ustalanie hasła - musi mieć minimum 6 znaków - i muszą to być litery, cyfry oraz znaki interpunkcyjne.

Facebook także pozwala ustawić logowanie się w dwóch etapach. Aby korzystać z tej opcji, należy wejść w ustawienia. [Uwaga, obrazek zawiera lokowanie Andrzej Rysuje ;)].

Facebook logowanie

W zakładce „Bezpieczeństwo” należy włączyć opcję „Zatwierdzanie logowania”.

Facebook logowanie

Następnie wyświetlają się kolejne okienka z prośbą o podanie numeru oraz wpisanie kodu, który przyjdzie SMS-em na telefon. Od teraz każde logowanie na Facebooka będzie wymagało wpisania kodu. Nikt, kto nie będzie miał naszego telefonu, nie wejdzie na nasze konto.

Uff, to by było tyle na dziś ;)

 

piątek, 05 września 2014, eprzekret

Masz problemy ze sklepem, chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Napisz do autora tego artykułu: jakub.wator@agora.pl

Polecane wpisy

Komentarze
2014/09/05 14:09:05
Dziekuje za cenne porady - pomogly :)

Szkoda tylko, ze w Google nie mozna dodac np. trzech zaufanych IP (praca / dom/ dom kochanki :P)
-
2014/09/29 10:08:04
Mnie także.