Jakub Wątor

Napisz do autora:
jakub.wator@agora.pl

RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Wyciek nagich zdjęć celebrytek. Włamywaczem okazał się Polak

28-letni Edward Majerczyk z Chicago przyznJennifer Lawrenceał się do tego, że wykradał gwiazdom Hollywood nagie zdjęcia z ich kont internetowych. Grozi mu 5 lat więzienia.

O wycieku nagich zdjęć celebrytek głośno było jesienią dwa lata temu. Do sieci trafiły fotografie kilkuset gwiazd z pierwszych stron gazet - m.in. gwiazdy tabloidów Kim Kardashian, laureatki Oscara Jennifer Lawrence, laureatki Złotej Palmy Kirsten Dunst, piosenkarek Rihanny, czy serialowej gwiazdki Victorii Justice. Autentyczność zdjęć potwierdziła m.in. Lawrence. Internauci szybko zaczęli kopiować pliki i można je było znaleźć w tysiącach miejsc w sieci. O sprawie pisały media na całym świecie.

Początkowo specjaliści podejrzewali, że włamywacz wybierał konta gwiazd i potem metodą prób i błędów zgadywał prawidłowe hasła. Ale Apple (to do niego należy usługa iCloud, z której pochodziła większość zdjęć) zaprzeczył temu, twierdząc, że jego zabezpieczenia nie zostały złamane.

Dziś wszystko jest już jasne. Apple miał rację - nikt nie próbował odgadywać haseł celebrytek. Za włamaniami stało dwóch mężczyzn i posłużyli się oni metodą phishingu. Ryan Collins i Edward Majerczyk przyznali się do zarzucanych mu czynów. O Majerczyku niewiele wiadomo poza tym, że ma 28 lat, mieszka w Chicago i - sądząc po imieniu i nazwisku - jest Polakiem. Collins zaś ma 36 lat i pochodzi z Pensylwanii.

Obaj używali prostego oszustwa - wysyłali gwiazdom fałszywe maile, które wyglądały jak komunikaty o naruszeniu bezpieczeństwa na kontach w iCloud lub poczcie Gmail. W wiadomości był link, który ofiara miała kliknąć, by „zabezpieczyć swoje konto”. Ale skutek był odwrotny - link prowadził do stron identycznie wyglądających, jak wyżej wspomniane usługi, ale wyłudzających loginy i hasła do iCloud oraz Gmaila. A mając hasła, przestępcy mogli swobodnie buszować po prywatnych danych gwiazd i wykradać ich sekretne zdjęcia.
Ryan Collins w marcu poszedł z amerykańskim sądem na ugodę i musi odsiedzieć 18 miesięcy. Edward Majerczyk dopiero będzie sądzony - grozi mu 5 lat więzienia.

Przed tego rodzaju włamaniem, jakiego ofiarą padły celebrytki, można się łatwo zabezpieczyć. Wystarczy - wszędzie, gdzie to możliwe - włączyć tzw. dwuskładnikowe uwierzytelnianie (kliknij, by zobaczyć, jak to się robi).

środa, 13 lipca 2016, eprzekret
Tagi: włamanie

Masz problemy ze sklepem, chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Napisz do autora tego artykułu: jakub.wator@agora.pl

Polecane wpisy