Jakub Wątor

Napisz do autora:
jakub.wator@agora.pl

RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Centralny Rejestr Przedsiębiorców i Firm

Znów nadeszła fala osób wykorzystujących osoby, które dopiero co założyły firmę. Tym razem kryją się pod nazwą Centralny Rejestr Przedsiębiorców i Firm.

Centralny Rejestr Przedsiębiorców i Firm to kalka wielu poprzednich pseudorankingów, które naciągały świeżo upieczonych przedsiębiorców. Wcześniej naciągacze działali m.in. pod nazwami: Ogólnopolska Ewidencja Firm i Przedsiębiorstw (OEFiP), Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm (CEDGiF) czy Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm (CRDGiF). Wszystkie te rejestr podszywają się pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która jest jedynym rządowym spisem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Wpis do tej bazy jest bezpłatny.

Osoby, które dopiero co zarejestrowały działalność, dostają tradycyjną pocztą listy z dołączonym blankietem do uiszczenia opłaty. W przypadku nowej odsłony wyłudzaczy - Centralnego Rejestru Przedsiębiorców i Firm - treść listu jest niemal identyczna, jak poprzednim razem. „W związku z aktualnym regulaminem CRPiF ogłoszenie wpisu wymaga fakultatywnej opłaty rejestracyjnej w wysokości 290 zł. (...) Brak płatności spowoduje brak wpisu” - czytamy. A czym skutkuje rzeczony brak wpisu? Zupełnie niczym. To fikcyjny rejestr, który nie jest nigdzie publikowany i którego jedynym celem istnienia jest wyciągnięcie pieniędzy od przedsiębiorców.

Centralny Rejestr Przedsiębiorców i Firm przesyła listy, które wyglądają tak, jak ten poniżej:
z20803340Q,Centralny-Rejestr-Przedsiebiorcow-i-Firm
Informację o nowej odsłonie wyłudzeń przesłał do nas czytelnik Błażej. „Niczym się nie różni od poprzednich rejestrów, tylko właśnie nazwą. Nawet adres jest ten sam. Aha, przepraszam numer konta jest inny” - żartuje pan Błażej. A adres podany na przesyłce kieruje do wirtualnego biura w Warszawie. To jeden ze znanych sposobów na ukrycie się przez osoby, które nie do końca działają czysto z prawem.

Każdy, kto dostanie przesyłkę od Centralnego Rejestru Przedsiębiorców i Firm, powinien ją po prostu wyrzucić do kosza i niczym się nie przejmować.

piątek, 07 października 2016, eprzekret

Masz problemy ze sklepem, chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Napisz do autora tego artykułu: jakub.wator@agora.pl

Polecane wpisy