Jakub Wątor

Napisz do autora:
jakub.wator@agora.pl

RSS


RSS
czwartek, 25 lutego 2016

z17827666Q,GIODOAutorzy ustawy o 500 zł na dziecko zapomnieli o istotnym elemencie - ochronie danych osobowych.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, która z kolei zgodna jest z europejskimi dyrektywami, każdy zbiór danych osobowych należy zgłosić lub zarejestrować. Różnica między tymi działaniami polega na tym, że zgłoszenie dotyczy zbiorów zwykłych danych (czyli m.in. imię, nazwisko, dane kontaktowe, PESEL etc.), rejestracja zaś - zbiorów zawierających także dane wrażliwe. Wśród tych ostatnich są m.in. informacje o poglądach politycznych, przekonaniach religijnych, orientacji seksualnej czy zdrowiu. Zgłoszenie to pierwszy element całego procesu, a rejestracja - ostatni. Pomiędzy jednym i drugim jest jeszcze przeprowadzenie postępowania przez GIODO. Czyli ustalenie, czy zbieranie konkretnych danych osobowych jest konieczne, oraz ocena sposobu ich zbierania i udostępniania.

Zbiory danych dotyczące wniosków o pieniądze z "Rodzina 500 plus" będą zbiorami danych wrażliwych. Wszystko przez to, że we wniosku rodzice będą musieli wypełnić rubryki dotyczące ewentualnego stopnia niepełnosprawności dziecka. Informacje o zdrowiu to właśnie dane wrażliwe.


Czytasz na smartfonie? Plik znajdziesz pod tym linkiem

Proces rejestracji takiego zbioru trwa około dwóch miesięcy. Gmin, które będą zbierały wnioski o pieniądze z programu "Rodzina 500 plus", jest 2,5 tys. w całej Polsce. A więc do GIODO musi trafić 2,5 tys. wniosków o rejestrację zbiorów danych. W całym 2015 roku GIODO zarejestrował nieco ponad 10 tys. zbiorów.

To nie koniec problemów. Żeby można było korzystać ze zbioru danych osobowych, musi on być zarejestrowany od razu przy rozpoczęciu korzystania. Kto tego nie zrobi, podlega nawet karze więzienia do dwóch lat. Program dofinansowania na dzieci ma się rozpocząć 1 kwietnia, a do tego czasu na pewno GIODO nie będzie w stanie zarejestrować 2,5 tys. nowych zbiorów danych. A więc administratorzy tych zbiorów w gminach albo wstrzymają program i wypłacanie pieniędzy, albo będą to robili ze świadomością, że mogą dostać wyrok za łamanie prawa.

Nie będą mieli możliwości zarejestrować zbioru wcześniej nie tylko dlatego, że cała procedura trwa dwa miesiące. Gminy nie wiedzą jeszcze nawet, jak będą zbierały dane do programu "Rodzina 500 plus". Mają w tym pomagać banki - również te komercyjne - ale jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, część z nich jest dopiero na początku budowania systemu do zbierania wniosków o 500 zł. A żeby gminy mogły zarejestrować zbiór danych, muszą w swoim wniosku wypełnić m.in. rubrykę "opis zbierania danych". Póki banki systemów nie zbudują, gminy nie będą mogły wysłać pisma do GIODO...

Co teraz? - Gminy i GIODO wstrzymują program "Rodzina 500 plus" lub gminy nie przejmują się tym, że trzeba zarejestrować zbiory, mimo że jest to przestępstwo - prorokuje mecenas Paweł Litwiński, specjalista ds. ochrony danych osobowych, który zwrócił uwagę na problem. GIODO zapowiedziało, że wyda w tej sprawie oficjalny komunikat.

14:35, eprzekret
Link Dodaj komentarz »