Jakub Wątor

Napisz do autora:
jakub.wator@agora.pl

RSS


RSS
wtorek, 03 marca 2015

Nigeryjskie przekręty czy wysyłanie cegły zamiast telefonu to już klasyka oszustw na Allegro. Niestety równie często dochodzi do oszustw równie bezczelnych, w których sprzedawcy zbyt długo nie ukrywają, że sprzedają podróbki.

Taka historia spotkała moją czytelniczkę, panią Basię, która szukała na Allegro torebki znanej firmy Moschino. Im dłużej przeglądała oferty, tym bardziej rosła jej irytacja. Sprzedawcy wystawiali na aukcjach torebki używane, ale nawet to nie tłumaczyło ich niskich cen. Oryginalne torebki Moschino kosztują kilka tysięcy złotych, używane ok. 1 tys. zł, ale na Allegro można je było znaleźć w cenach 100-300 zł. Jedną z aukcji, jakie znalazła, była ta poniżej, nazwana „Torebka Torba Worek J Moschino Miu”:

z17511570Q,Aukcja_Allegro_z_podrobka_Moschino

- Postanowiłam zapytać sprzedającego, czy to na pewno oryginalna torebka. Jego odpowiedź bardzo mnie zaskoczyła. Napisał wprost, że to „dobrze zrobiona replika”, po czym pouczył mnie, że przecież „oryginalne torebki są ze skóry i kosztują parę tysięcy” - opowiada pani Basia. Nie poprzestała i odpisała, że to nie fair wobec kupujących. Odpowiedź sprzedającego? „O tym, że to replika, sugeruje opis tworzywa”. - Podejrzewam, że mało kto się zorientuje po samym opisie i informacji o tworzywie skóropodobnym, że to podróbka. Dla mnie to jawne oszustwo - denerwuje się nasza czytelniczka.

Po kilkunastu minutach dalszego szukania okazało się, że niemal wszystkie oferty sprzedaży torebek Moschino na Allegro to podróbki, choć nigdzie w opisach aukcji nie ma o tym mowy. - Albo były to torebki podobne do oryginałów z jednym różniącym je szczegółem, albo torebki z logo firmy, ale z zupełnie inną stylistyką i modelem, którego w kolekcjach Moschino nigdy nie było - opowiada pani Basia.

Przykładem może być torebka z jednej z aukcji, której zdjęcie prezentujemy poniżej. Produkty Moschino nie mają charakterystycznego złotego łańcuszka. Mimo to sprzedawcy na aukcjach nie informują o tym, ba - zapewniają, że sprzedawana przez nich torebka jest „oryginalna i wyjątkowa”.

z17511832Q,Podrobka_torebki_Moschino_z_AllegroZaintrygowany tak dużą skalą oszustw postanowiłem poszukać torebek innych firm. I szybko natrafiłem na kolejną felerną aukcję o nazwie „Luksusowa torebka worek Michael Kors + gratis”. W czym problem? W opisie przedmiotu nie ma już mowy o torebce Michael Kors, lecz o „torebce z logo Michael Kors”. Taki opis jest zgodny z przedmiotem wystawionym na sprzedaż - ma on logo znanej firmy, ale przecież nikt nie powiedział, że jest oryginałem przez tę firmę wyprodukowanym.

Allegro: mamy wiele narzędzi

Sprzedawcy, na których natrafiła pani Basia, są stale tropieni przez działający w Allegro zespół zajmujący się naruszeniami praw do znaków towarowych, do marki czy patentów. Z zespołem tym współpracuje ponad sto firm, których produkty są sprzedawane na portalu - to m.in. Adidas, Adobe, Bershka, Ford, Gatta, Massimo Dutti czy Disney. - Podpisujemy z tymi firmami umowę, udostępniamy im narzędzia do monitorowania aukcji i ofert i do zgłaszania nam naruszeń. Z drugiej strony nasi pracownicy są szkoleni przez te firmy w zakresie tego, jak poznać, że coś jest podróbką - tłumaczy rzecznik prasowy Allegro, Paweł Klimiuk.

Naruszenia mogą dotyczyć wszelkich chronionych prawem towarów - nie tylko chodzi o odzież, obuwie czy elektronikę, ale i między innymi o postaci bajkowe, których wizerunek ktoś może bezprawnie wykorzystać na przykład na koszulce czy okładce zeszytu. Żeby Allegro mogło usunąć ofertę czy aukcję, musi dostać zgłoszenie od właściciela marki.

Drugim sposobem jest pomoc od internautów. - W każdej aukcji jest przycisk „Zgłoś naruszenie zasad”. Jeśli mamy podejrzenie, że dany towar jest nieoryginalny, posiada z przestępstwa, to za pomocą tego linku można się skontaktować z naszym działem obsługi klienta, która wszczyna postępowanie wyjaśniające. Efekty mogą być różne - od zablokowania konta nawet po zabezpieczenie dowodów, jeśli dostajemy pismo w tej sprawie od organów ścigania - mówi Klimiuk.

z17512657Q,Przycisk__Zglos_naruszenie_zasad__w_AllegroJeśli ktoś kupił towar, który miał być oryginalny, a jest podrobiony, może się zgłosić do działu obsługi klienta. Wtedy Allegro rozpoczyna procedurę „sporu transakcyjnego”, która może doprowadzić do zwrotu pieniędzy. Jeśli mamy do czynienia z ewidentnym przestępstwem, każdego Allegrowicza obejmuje program ochrony kupujących, w ramach którego to portal oddaje internaucie pieniądze.

16:51, eprzekret
Link Dodaj komentarz »